A savós középfülgyulladás során a hallószerven belül keletkező ragadós, nyálkás váladék gátolja a dobhártya és a hallócsontocskák normális működését.
Leggyakoribb tünetei:
-
a hallásromlás,
-
és az ebből adódó beszédfejlődési zavar,
-
viselkedési problémák,
-
fül diszkomfort,
-
füldugulás, kattogás,
-
és időnként bizonytalan egyensúly probléma.
Előfordulásában két csúcs figyelhető meg, rendszerint 2 és 5 éves korban. Ezekben a korosztályokban a gyermekek akár 40 százaléka illetve 20 százaléka érintett lehet.
Leggyakoribb okai:
-
a gyakori felsőlégúti gyulladások,
-
bölcsödébe/óvodába járás,
-
passzív dohányzás,
-
atópia,
-
korai első heveny középfülgyulladás, illetve
-
bizonyos élettani és anatómiai rendellenességek.
Ha gyermekünknél ilyen jellegű problémára gyanakszunk, gyermekgyógyászhoz vagy fül-orr-gégészhez érdemes fordulni. Az idült savós középfülgyulladás (úgynevezett glue ear) esetében a dobhártya mögött felgyülemlett váladék a legtöbb esetben 3 hónapon belül magától felszívódik. Ha ez nem történik meg, akkor hatásos kezelési lehetőség a dobüregi szellőztető tubus behelyezése.
Mit kell tudni a tubus (grommet) behelyezésről?
A grommet kicsiny műanyag csövecske, amelyet a dobhártyába helyezünk be a középfül megfelelő szellőzése érdekében.
A beavatkozás a hallójáraton keresztül történik úgy, hogy kívülről semmiféle bevágás nem látható. Operációs mikroszkóp segítségével egészen apró bemetszést ejtünk a dobhártyán, és a középfülben felgyűlt váladék eltávolítása után elhelyezzük a tubust a dobhártya nyílásába.
A legtöbb esetben a beavatkozás rövid altatásban történik. Az operációt követően megvárjuk, amíg a gyermek az altatásból teljesen magához tér. Ha jól érzi magát, és már evett és ivott valamit, nincs akadálya annak, hogy visszatérhessen az otthonába.
A műtét után általában 6 hét múlva kerül sor az ambuláns fül-orr-gégészeti és audiologiai kontrollvizsgálatra.